Chovatelské tipy

Proč chovatelské tipy?

Každý jednou začínal. A není to jednoduché rozhodnutí. Většinu informací člověk shání na internetu, v dostupné literatuře a po známých. Třeba naše zkušenosti pomohou ostatním případným chovatelům a rozšíří povědomí o chovu ovcí mezi širší veřejností. Prodejem jehnic a beránků to pro nás nekončí. 

Bahnění 2022

V dubnu  nám započalo bahnění. Bahnice necháváme přes den volně na pastvině. Na noc je zavíráme do ovčína, kde máme nainstalovanou kameru. Po očku sledujeme co se děje. Počínající porod je lehce poznatelný. Ovce si najde klidné místo, dál od ostatních. Hrabe a točí se dokolečka. Vstává a znovu si lehá. Do porodu nijak nezasahujeme. Necháme bahnici, ať si jehně očistí. Zhruba po hodině vydezinfikujeme pupeční šňůru a zavřeme ovci s jehnětem do kotce. Zkontrolujeme vemeno matky, odstříkneme mlezivo. V kotci jsou 3-5 dní. Jehně dostane známku a putuje i s bahnicí mezi ostatní matky a jehňata.

Letos se nám rodili čistokrevní Clun Foresti a kříženci s Texlem. Toho jsme připouštěli i na prvorodičky. Jehňata šly ven bezproblému. Jsou krásně vitální. Máme 35 jehňat. Zkušenost za poslední léta mluví jasně. Poslední měsíc před bahněním potřebují ovce přilepšit. Dostatek kvalitního krmiva a nezbytné vitamíny rozhodují o úspěšnosti bahnění. Fotogalerie


Křížení Clun forest vs Texel 11. 10. 2020

Na podzimní připouštění jsme si pořídili plemeného berana Texel. Chceme zachovat skvělou odolnost a nenáročnost ovcí Clun Forest a zvýšit zmasilost. Maso z plemene Texel je v poslední době jedno z nejžádanějších. Proto padla volba právě na něj.

Texel
Texel


Beran bude skákat  zhruba v sedmém měsíci, tak uvidíme co se mu podaří. Pro jeho nízký věk dostane k dispozici maximálně 10 bahnic.

Bahnění 2019

Poslední březnový týden nám započali ovčácké žně. Připouštěli jsme čistokrevnými berany clun forest, linie Gary a Joel. Poslední měsíc před bahněním jsme do krmení přidávali důležité vitamíny. Bahnění probíhalo docela úspěšně. Od dvanácti bahnic máme 23 jehňat. Na dvě bahnice ještě čekáme. Dvakrát máme trojčata, třikrát jedináčky a zbytek dvojičky. 

Letošní bahnění považujume za úspěšné ze dvou pohledů. Všechny narozená jehňata byla váhově vyrovnaná. Což je obzvlášť u trojčat velmi důležité. V minulosti se stávalo, že některé jehně bylo výrazně slabší než sourozenci a to je potom u sání mléka velký problém.

Za další úspěch považujeme, že jsme ani jedno jehně nemuseli dokrmovat, ať už sondou, nebo z flašky. Všechny bez problému pijí z vemene. 

Jediná krize přišla u bahnice, která měla loni trojčata a problémový porod. Proto měsíc před bahněním dostala na záda vykřičník a speciální příděly krmiva. Letos měla jedináčka  a díky příkrmu jehně, které vážilo přes šest kilo. Po třech hodinách kdy jsme bahnici nechali trápit samotnou došlo na naši asistenci. Jehně jsme po čtvrt hodině náročné fušky vytáhli živé. 

V tomto čase jsou všechny bahnice s jehňaty venku na pastvině.


Svod beranů v Bludovicích a naše bronzová medaile 9. 11. 2018

V prvním listopadovém týdnu jsme se vydali na svod beranů do Nového Jičína - Bludovic. Dovezli jsme čtyři berany linie Gary. Půlroční berani byli živeni pouze matčiným mlékem, trávou a senem. Většina chovatelů tvrdí, že to dělají stejně. Ale pravda to není, vykrmování budoucích plemených beranů frčí ve velkém. My si chtěli vyzkoušet, zda lze jít s půlročním beránkem na trh bez příkrmu a splnit přitom podmínku minimální váhy 45 kg. A to i za letošníc mimořádně špatných podmínek. 

Vyšlo to, ale jeden měl váhu tak akorát. Další dva měli 46 a 47 kg. A jeden beran se povedl mimořádně. V půl roce navážil 52 kg. Pevné spěnky a celkově vyvážený exteriér. CPH ve čtyřech procentech, takže ER a celkově taky ER. V konkurenci všech ostatních plemených beranů různých plemen obsadil medailové třetí místo. 

Dva další mají celkové hodnocení EA a poslední EB. Celkově jsme spokojení. Bronzový medailista už změnil majitele a i ostatní uchovnění beránci budou dělat čest linii Gary a plemenu Clun forest. 

Blíží se sto dní v Palermu 27. 6. 2018

Začátek června bude ve znamení stodenního vážení jehňat. Všechno probíhá relativně bez problémů. Jediným výrazným nedostatkem je voda. Prší málo. Druhá tráva neroste. Dalo by se říct, že už to začíná být pravidlem. 


Máme pět větších pastvin, kde točíme  ovce a berany clun forest. Na těchto pastvinách seno neděláme. Jen posečeme nedopasky, shrneme a odvezeme pryč. Na ostatních zatravněných plochách děláme napůl seno a senáž. 

Nedopasky jsou pryč, ale druhá tráve neleze. Za poslední dva měsíce pršelo možná třikrát. Příští týden přijde na řadu první balík sena. Zkusíme jestli se ovce a jehňata potřebují dožrat. 


Taky jsme měli vzácnou návštěvu. Dorazila kontrola ze SZIF. Zajímal je pastevní denník a kusy na konkrétních pastevních blocích. Pastevní denník vedeme elektronicky v aplikaci na portále farmáře, kde velmi záleží na prvotním založení areálů, nebo případně bloků, tak aby jste si zbytečně evidenci nekomplikovali. Výsledek kontroly - Bez výhrad. Ještě by měli dorazit plemenáři, které zajímají hlavně ušní známky. 

To nejdůležitější je, že jehňata krásně rostou. Je to radost. Sem tam si ještě potáhnou od matky, ale těm už se držet nechce. Maji za to, že tráva jehňatů stačí. 

Bahnění 2018 26.4 2018

V průběhu dubna jsme přivítali na svět 25 nových jehňat. Holky a kluky zhruba na půl. Máme dvě linie - osvědčený Joel a nově dovezenou linii z Holandska Gary, takže můžeme zájemcům složit nepříbuzné stádečko. Většina bahnic zdárně vychovává dvojčata. Jedna z bahnic úspěšně zvládá trojčata. No a máme taky třikrát jedináčky, kteří mají mámu sami pro sebe a tam není problém žádný. 

Zkusili jsme připustit pečlivě vybrané mladé jehnice, které v době bahnění měly něco málo přes rok. A to problém byl. Více se o tom rozepíšeme v dalším příspěvku.

Bahnice se přes den volně pohybovaly mezi pastvinou, kde měly zpočátku senáž a pak seno a mezi ovčínem, kde měly seno, vodu a nějaké ty vitamíny. Na noc jsme bahnice stáhli do ovčína, kde jsme měli nainstalovanou kameru s nočním viděním. Online jsme tak mohli kdekoliv sledovat, co se v ovčíně děje. Odpadlo noční chození a vyrušování bahnic. I díky této kameře jsme v drtivé většině bahnili přes den. O tom, jak a za kolik se dá takové šmírování pořídit zkusíme napsat jindy.

Bahnění kromě jednoho případu, který jsem popisoval níže probíhalo v klidu. Bahnice jsme po porodu nechali s jehňaty přibližně pět dní v choulu. Postupně jsme jim dávali ušní známky a gumičky na ocas. Než jsme bahnici s jehňaty propustili z choulu na pastvinu, provedli jsme poslední kontrolu vemene. Jestli bezproblémově teče mléko. Když už seděla bahnice na zadku, tak jsme ji ostříhali paznehty. A pak tradá ven. Žádnou bahnici jsme neodčervovali. Prostě to plošně neděláme a pořád se snažíme o šlechtění odolných jedinců, kteří budou chemii potřebovat co možná nejméně, ideálně vůbec. 

Bahnice s jehňaty se volně pohybují na pastvině, kde mají k dispozici seno, trávu a liz určený pro jarní období, kdy hrozí z čerstvé mokré trávy průjmy. Jehňata ničím nepřikrmujeme. Více foto zde.


Porodní komplikace ovcí 10. 4. 2018

Bahnění  ovcí clun forest jsme měli naplánováno od desátého dubna. Zhruba půlku ovcí oplodňoval prověřený Joel a druhou nový beran Gary dovezený z Holandska. Jenže chybička se vloudila a všechno je trošku jinak. Každoročně přibližně tři týdny před samotným připouštěním necháváme berana a bahnice načichávat přes plot - tzv. flusching. Podstatu této činnosti rozebíráme v jednom z minulých příspěvků. 

Gary byl asi z Holandska zvyklý na lepší ploty. Tím naším prošel jako nic. Na jeho výlet jsme přišli po hodině. Otázka zněla: "Stihl některou z bahnic oplodnit"? Poskákat určitě, ale na oplodnění je třeba více věcí než skok. 

Přibližně tři týdny před bahněním střiháme vlnu kolem vemene. Vše probíhalo bez komplikací. Kolem půlnoci začala jedna z ovcí vstávat a opět lehat a hrabat nohou. Projevovala se jako by měla rodit. To trvalo zhruba půl hodiny a pak byl klid. Říkal jsem si , že jsme stahy přivolali manipulací při stříhání. Šel jsem se podívat znovu ve čtyři ráno. Ovce byla opět neklidná. Za chvíli znovu jen ležela. To samé se opakovalo v šest ráno. Odtékat plodovou vodu jsem neviděl. Ovci jsem odchytil a prohlížel. Mám do ní sáhnout nebo ne?? Volám veterináře. Je neděle sedm hodin ráno. Veterinář který k nám jezdí má vypnutý telefon. Nemůžu nikoho sehnat. Nakonec jsem se domluvil s přerovským veterinářem, který dorazí za hodinu. 

Veterinář přijel a poručil si teplou vodu a mýdlo. Žádné rukavice. Namydlil si ruku. Ovci jsme strčili hlavou do rohu a vet do ní ruku strčil. Situaci komentoval. "První jehně je otočeno zády a proto nemůže ven. Je jich tam víc. Postupně musím všechny jehňata zastrkat co nejvíc dovnitř a pak to první narovnat, jakoby skákalo šipku ven". Vytáhnul velkého beránka, mrtvého. Další vytáhl živou jehnici. Třetí byl beránek bohužel taky mrtvý. Jehnice byla nejmenší, ale žije a daří se jí velmi dobře. Veterinář si vzal tisícovku a říká, že když odteče plodová voda je třeba do ovce sáhnout, jehňata zatlačit dovnitř a pak postupně vytáhnout. Jenže já nic odtékat neviděl. Ovci píchnul antibiotika. 

Ráno zavolal jestli je ovce v pořádku. Ovce stála a žrala. Zdála se v pohodě. Mléka měla dost. V poledne jsem se na ni šel podívat. Ovce byla apatická. Prostě jen ležela a čučela. Volal jsem tedy svého veterináře. Změřil ovci teplotu. Měla 39. Natáhl si rukavici a strčil ji do ovce, jestli v ní nic nezůstalo. Pak k rukavici přičichl jestli nesmrdí. Ovci strčil dovnitř čípek a píchl antibiotika. Čípek jsem našel druhý den na zemi. Vyšel ven. Dostali jsme ještě přípravek Intergravin, který se podává krávám proti mléčné horečce a jako prevence ulehnutí. Podávali jsme tři dny. Ovce i jehně jsou v pořádku. Ale ztráta dvou krásných beránků mě se... Pořád se učíme. Kdyby nebylo to stříhání, kdybych viděl odtékat plodovou dobu a další kdyby. Sáhl bych do ní a nemuselo se to stát. 

Nakonec nám předčasně bahnili další tři ovce. Všechny jehnice a beránci rostou jako z vody. Gary toho za hodinu stihl celkem dost. Všechny plány nám ten chlapec holandský rozmetl v prach. Bahnit budeme měsíc. 

Zima jako v Rusku  8. 3. 2018

Letošní závěr zimy byl opravdu povedený. Čtrnáct dní se u nás noční teploty pohybovaly kolem -15 stupňů. My jsme vydrželi a stádo beranů bylo po celou dobu venku. Měli možnost schovat se pod přístřešek na pastvině, která je velmi členitá. Přístřešek úspěšně ignorovali a sami si našli své oblíbené místo, kde ulehali ke spánku. Jednou za týden jsme jim dovezli sedmiset kilový balík senáže. K dispozici měli liz a tekoucí vodu. Vše proběhlo bez nejmenších problémů. 


Chtěli jsme vyzkoušet zda zvíře (ovce a berani clun forest), které je díky své vlně dobře chráněno, musí zimovat v ovčíně. Důvodů bylo několik. Moc práce, moc práce a moc problémů. V loňském zimě jsme měli berany v jedné části ovčína a bahnice v druhé. Obě skupiny měly přístup na menší kousek pastviny.  Krmili jsme převážně senáží. Ovce a berani senáž přebírají. Co jim nejede, vytahají ven pod sebe. Ovčín jsme vyklízeli za zimu 4x. Protože máme vše do kopce, byl to neskutečný problém. Sníh a led komplikovali situaci. Senáž není jako seno a není dobrou podestýlkou. Pro ovce které ulehají na vytahané senáži, mohou tlející zbytky znamenat riziko zánětu vemene. 

Bahnice clun forest měly volný přístup do ovčína, kde mají k dispozici seno, vyhřívanou napáječku a liz. Balíky senáže jsme umisťovali do kruhového krmelce se stříškou zhruba 100 metrů od ovčína. Bahnice se ráno seřadily a vyrazily do kopce na senáž. Tam trávily zhruba dvě hodiny. Pak se šly napít a dožrat senem do ovčína. Po chvíli znovu vyrazily na senáž. Podobné putování bahnic je dobré pro zdravý průběh gravidity. Naopak není dobré, když bahnice jen leží v ovčíně. Hrozí výhřez pochvy. Někdy ani v těch největších mrazech nešly ovce nocovat do ovčína a zůstávaly venku na sněhu. Když nefouká, nemají problém.

Balíky senáže umisťujeme postupně blíž k ovčínu, tak aby jsme měli přehled o případném nenadálém bahnění. Termín máme sice až v dubnu, ale každoročně nám některá bahnice ukáže, že se neřídí našim kalendářem. 

Podtrženo sečteno. Důležité je neposuzovat teplotní komfort ovcí dle sebe. Ovce a berani clun forest viditelně víc trpí při letních teplotách. V zimě potřebují kvalitní krmivo, možnost schovat se před studeným větrem, vodu a dobrý liz. Ubíráme se směrem šlechtění odolných jedinců. Proto používáme co možná nejméně chemie, nekrmíme ovce a berany jako prasata a snažíme se, aby byly odolné vůči co možná největšímu počtu možných problémů. Otužování zdar.

Beran vs Beran   21. 2. 2018

Letos nám připouštěli bahnice clun forest dva berani. První stádo připouštěl osvědčený Robert (linie Joel) a ostatní bahnice Gary (nová linie v ČR - Gary). Zbylé berany jsme umístili na odlehlejší zimní pastivnu. 

Připouštění probíhalo bez problémů. Po zhruba 40 dnech jsme odstavili berany a všechny bahnice dali zpět do jednoho stáda. Našim plánem bylo dát oba dva berany, kteří připouštěli bahnice k ostatním  beranům. Což je skupinka beranů, kteří se narodili loni a ještě neprošli selekcí a čtyři berani z roku 2016, kteří už byli uchovnění. 

A tady se začali dít věci. Z minulosti jsme věděli, že když některého berana na nějakou dobu dáte od ostatních zvlášť (platí to i u ovcí, ovšem v menší míře), pak mu ostatní dávají najevo, že si bude muset svou pozici mezi ostatními znovu vybojovat. 

První problémy začaly už po cestě dvou beranů za ostatnímy. Většinou nám tato pěší trasa zabere 15 minut. S Joelem a Garym nám to zabralo 1,5 hodiny. 

Po celou dobu probíhaly tvrdé srážky. Hlavy jenom duněly. 

Vítěz neznámý a my jsme došli s oběma válečníky za ostatními berany. Kovbojka pokračovala, ale ještě ve větším měřítku. Všichni ostatní berani se opakovaně a velmi organizovaně hnali za Garym. Po drsné půl hodině se nám podařilo dostat Garyho pryč. Myslím, že by nepřežil. Je to opravdu vzácný kousek a nechtěli jsme riskovat. Proti ostatním, kteří se spojili proti němu, neměl šanci. 

Gary pelášil zpátky domů takovým tempem, že mu nikdo z nás nestačil. Roberta (Joel) jsme nechali mezi ostatními na zimovišti. Přece jen podobnou situaci už párkrát zažil a věděli jsme, že on si svou pozici opět vybojuje. Zhruba tři dny mu to trvalo, ale teď už je opět šéfem skupiny a berani jsou spolu v pohodě. 

Gary je prozatím zvlášť, ale po bahnění, které nás čeká v dubnu půjde mezi ostatní. Máme nápad jak by to mělo jít. Důležité jsou první tři dny a my jim značně omezíme šanci ke vzájemnému šikanování. 

21. 2. 2018


Strašák pseudotuberkulóza ( kaseózní lymfadenitida ) 9. 11. 2017

O této nemoci jsme ještě v létě neměli ponětí. Dnes už máme informací více a naštěstí můžeme říct, že se nám pseudotuberkulóza vyhnula. Koncem léta se na krku jedné z ovcí objevila bulka. Ze začátku vypadala jako cibule a postupně se zvětšovala. Podobný problém na stejném místě se objevil i u jednoho z letošních beránků. Okamžitě jsem nastartoval internet a hledal informace. Po pročítání různých příspěvků jsem postupně upadal do deprese. Bude to pseudotuberkulóza. Volali jsme veterináře. Ten řekl že to tak vypadá. Píchl jehlou do bulky u ovce a berana a natáhl sekret. Pak ještě odebral krev. Vzorky poslal na vyšetření. Výsledky budou za týden. 

Pseudotuberkulóza neboli kaseózní lymfadenitida je chronické a opakující se onemocnění. Do těla se bakterie dostávají neporušenou, ale i porušenou kůží a sliznicemi. Bakterie se dále šíří v organismu přes krevní řečiště nabo lymfu. Typickým projevem pro toto onemocnění jsou hnisavé záněty mízních uzlin. Počáteční infekce může být bez příznaků. Někdy se u ovcí a koz ale objevují horečka, nechutenství, chudokrevnost aj. 

Hnisavé záněty mohou vytvořit píštěle, kterými na povrch vytéká nakažlivý - vysoce infekční - hnisavý sekret. Ložisko se na stejném místě objevuje opakovaně. Mimo tyto uzliny, které jsou hmatatelné, se zánětlivá ložiska mohou objevovat také např. v oblasti plic a jater. Méně časté příznaky jsou také kaseózní bronchopneumonie, artritidy, potraty, zánětlivá ložiska na centrální nervové soustavě - zánětlivá ložiska hypofýzy, záněty páteře, které vedou k ochrnutí ovcí. Zřídka dochází k zánětům mléčné žláze - mastitidě. U beranů i kozlů mohou být postiženy tříselné uzliny, vedoucí ke krátkodobé neplodnosti. S pokračujícím věkem se množství ložisek zvyšuje. Výše popsané příznaky jsou typické pro dospělá zvířata s tím, že až 40 % stáda obvykle má povrchové abscesy (krk, hlava). Ložiska jsou různé velikosti a vyplňuje je zeleno-žlutý nebo bílý hnis. U ovcí se uvádí, že ložisko připomíná cibuli - na průřezu jsou viditelné vrstvy. U koz je obsah obvykle měkčí a pastovitý.


Přestože jsou bakterie citlivé na antibiotika (penicilin), bývá léčba často neúspěšná, protože se tyto těžko dostávají přes vrstvy abscesu - zánětlivého ložiska (horší průnik a účinnost v ložisku). Při chirurgickém ošetření - odstranění, dochází k často k jejich opakování na tom samém místě. Doporučeno je, aby se zvířata vyřazovala ze stáda. Pokud jsou chovatelsky cenná, pak je potřeba rány řádně ošetřit, aplikovat antibiotika a hlavně dbát na velmi vysokou osobní hygienu (přenos na ostatní zvířata apod.). Postižená zvířata se stříhají jako poslední (nutná průběžná desinfekce ran, nůžek, strojků apod. - např. jodové preperáty). Nutné je oddělení (izolace) zvířat s příznaky od těch bez příznaků.

Existuje vakcinační program proti pseudoTBC. Ale ani ten není spásný (opakované očkování každé 4 a 6 měsíců). Doporučené je proto serologické vyšetření nakoupených zvířat a také jejich případná izolace před včleněním do stáda. Do chovu bývá infekce zavlečena: dopravními prostředky jiných chovatelů, použitým nářadím, kontaminovaným krmivem, stříhacími strojky střihačů ovcí - přenos mezi chovy. Při využívání komerčních střihačů je dobré dbát na pravidla - desinfikované holínky a desinfikované pomůcky pro stříhání, čistý oděv. Nemoc se po zavlečení do stáda obvykle objevuje do 1 až 3 měsíců.

Ptal jsem se veterináře, který odebral vzorky co mám dělat, kdyby se nákaza pseudotuberkulózou potvrdila. Řekl - jednoznačně všechny postižené kusy utratit. Maso by nejedl. Volal jsem jednomu z nejuznávanějších "ovčích" veterinářů. Ten potvrdil, že onemocnění je velkým problémem v chovech, ale nikdo ho neřeší. Chtěl jsem tedy vědět, zda musím všechny postižené kusy utratit. Což by dle statistik bylo po plném propuknutí nemoci minimálně 50% ze stáda. Měli jsme dohodnutý i prodej jehniček a beranů, nechtěli jsme dál rozšiřovat nákazu a někomu prodat nemocné kusy. Na tuhle poznámku mě sdělil, že jsem jedním z mála koho to trápí a většina takto postižené kusy dál prodává. My jsme prodej odsunuli a čekali na výsledky. Takto nemocné kusy bychom rozhodně neprodávali.  

Po vyšetření odebraných vzorků jsme si hluboce oddechli. Vzorky byly negativní. Nicméně tato zkušenost nám ukázala, že obezřetnosti není nikdy dost. Jak už bylo výše zmíněno, nejčastější příčinou zavlečení této nemoci je nový kus ve stádě nebo špatně vydezinfikovaný stříhací strojek střihače, jeho oblečení apod. 

Více informací o pseudotuberkulózehttps://www.merckvetmanual.com/circulatory-system/lymphadenitis-and-lymphangitis/caseous-lymphadenitis-of-sheep-and-goats

https://www.anglo-nubijska-koza.cz/cl-pseudotuberkuloza-kaseozni-lymfadenitida/

9. 11. 2017

Koupě nového plemenného berana

Na podzim jsme prodali do jiných chovů všechny jehničky clun forest. Zájem předčil nabídku, ale stejně jsme pocítili potřebu další linie clun forestů. To pro nás znamenalo sehnat kvalitního plemenného berana. Byli jsme na výstavě v Lysé nad Labem, ale tam to nějak nedopadlo. Nakonec jsme sehnali krasavce, který je dovezený z Holandska. Tříletý, narozený z trojčat, hodnocený ER. Mohutně stavěný beran linie Gary. Jedná se o novou linii Clun forestů v ČR.

Garyho jsme po příjezdu dali na samostatnou pastvinu a tři týdny byl v izolaci. Odebrali jsme vzorky na koprologii. Výsledky dopadly bezproblémově. Beran je zdravý a přes plot načichává a startuje bahnice. Připouštět začneme v listopadu. 

Bahnice rozdělíme na půl, takže v příštím roce očekáváme přírůstky linie Joel a Gary. Více foto - Fotogalerie

25. 10. 2017



Hodnocení plemenných beranů

V září jsme se vydali na svod beranů do Rožnova pod Radhoštěm. Završili jsme tak výběr a chov beranů, kteří se narodili v březnu 2016. Berani se mohou uchovnit (dostat hodnocení a POP) právě do roku a půl věku. Většina chovatelů nechává berany ohodnotit už v prvním půl roce věku. Má to pro ně spoustu výhod. Berany krmí krátkou dobu a někteří velmi intenzivně - směsi a granule. Ušetří na stříhání a ostatních doplňcích. Hlavní kritériem je váha. Z hlediska kupujícího už o takovou výhodu nejde. Krátce popíši jak se berani během času mění. 

Finálové hodnocení berana se skládá:

 1. CPH - tabulkové hodnoty, která se počítá s váhy po narození, váhy ve sto dnech a hodnocení jeho rodičů a dalších předchůdců v linii. 

2. Hodnocení exteriéru na svodu či výstavě

Součet těchto dvou věcí dá celkové ohodnocení berana. Nejvyšším ohodnocením je ER - elite record, následuje EA - Elite A, EB - Elite B, pak I. třída a II. třída. Hlavním kritériem výběru v prvních měsících je tedy hlavně zděděné CPH a váha. 

Nám se v roce 2016 narodilo 16 beranů. První jsme začali vyřazovat v půl roce. Na třech beráncích bylo vidět, že do chovu určitě nepatří. Jeden z beránků - jedináček vážil po porodu přes pět kilo. Po celou dobu byl o třetinu větší než ostatní. Pro nás jasný favorit. Po odstavu hrozně sešel. Zhubl 10 kilo. Vypelíchal vlnu a celkové vypadal dost strašidelně. V této době se rozhodovalo, kterého z beranů si podržíme a budeme s ním pokračovat dál. Bylo potřeba odebrat krev na genotypizaci a parentitu. Tohoto jedináčka, kterému jsme říkali šampion jsme oficiálně do dalších kol neposlali, ale nechali jsme ho dál s ostatníma. Byli jsme zvědaví jestli se z toho dostane. Po roce z něj byl opět krásný beran, který byl o 10 kilo těžší než ostatní. 


Další beran měl nejvyšší CPH a byl druhý nejtěžší. Až ve čtrnácti měsících se u něj objevil problém a byl vyřazen. Měl jedno varle menší. Případů kdy v půl roce byl některý beran jasně lepší než jiný a po roce se situace otočila bylo více. Pro mě jako kupujícího je to jasné. Pokud budu chtít dalšího plemenného berana, budu si vybírat z těch 18-ti měsíčních.

V Rožnově mělo všech našich předvedených beranů 82-85 kg. Byli jsme panem hodnotitelem pochváleni za všechny předvedené berany Clun Forest. Paradoxně ten nejlehčí dostal nejvyšší hodnocení ER. (paradoxně proto, že váha po narození a ve sto dnech byla jedním z hlavních faktorů při udělování CPH). Další dva byli ohodnoceni jako EA a tři jako EB. 


Za zmasilost dostali všichni od hodnotitele plný počet bodů. Lehké připomínky měl ke končetinám u hůře hodnocených beranů. Hodnocení probíhalo na betonu a kolem ohrádky bylo více lidí. Vyplynulo z toho pro nás pár poznatků. Jestli má být hodnocení na betonu, tak po něm musí berani umět chodit. Doma na nic podobného nejsou zvyklí a volili nižší jistější postoj. Berana se vyplatí v ohrádce občas popohnat, udělá dva kroky a postoj je úplně jiný. 

A z celého 18- ti měsíčního výběru beranů clun forest plyne jedno velké poučení. Kupovat berany, kteří jsou hodnoceni až po roce svého věku. V půl roce těžko odhadnete jak bude granulový beran vypadat v dospělosti. 

24. 9. 2017


Odstav jehňat

Jehňata odstavujeme mezi stým a stodvacátým dnem po narození. Ještě před odstavením přijíždí šlechtitel, který všechny jehňata váží. V letošním roce je nejlepší beránek z dvojčat, který měl při stodenním vážení 42 kg. Jehnice měla nejvyšší váhu 37 kg, ale čím déle se zabýváme chovem ovcí clun forest, tím méně řešíme právě váhu jehnic. Mnohem důležitější pro další šlechtění je pro nás bezproblémovost ovce. Sledujeme její zdravotní odolnost, mateřské chování atd. 


V dalším týdnu jehňata stříháme. Zkracujeme paznechty a stříháme jehňatům vlnu. Jehněčí vlna obsahuje hodně lanolinu, je mastnější než vlna ovcí. Dobře tepelně izoluje. A právě její ostříhání v letních měsících zajistí lepší přírůstky. Jehňatům se zrychlí metabolismus. Více žerou a lépe přibírají na váze. Rozdíl mezi ostříhaným a neostříhaným jehnětem může být v podzimních měsících několik kilo.  

Odstavujeme mladé beránky i jehnice. Jehnice odstavujeme na pár týdnů tak, aby se jejich matky bezproblémově zasušily. Jestliže má ovce např. dvojčata (beránka a jehnici) a odstavíte jen beránka, jehnice dál potahuje mléko z vemene a tím jej stále stimuluje k tvorbě mléka. Už při narození si dvojčata většinou rozdělí struky. Jedno saje mléko z levého a druhé z pravého. Odstav jen jednoho z dvojčat tak může způsobit zánět vemene. Jehnice stále saje jen z jednoho struku, druhý mezitím zatvrdne a při narození dalších jehňat v něm bude zánět. 


Někdo doporučuje jehňata před odstavem odčervovat. My to neděláme a stále se držíme postupu, který jsem uváděl v předchozím článku. Odčervujeme jen ty jedince, kteří mají problém. Ne plošně.  Pro mladé beránky máme připravenou tu nejlepší pastvinu, kde se celý rok nic nepáslo. Pastvina je čistá a posečená na cca. 15 cm. 

Odstav je nejrizikovějším obdobím pro jehňata. Ještě před samotným rozdělením dostanou na cestu vitamíny super booster. Je dobré sledovat zdravotní stav odstavených jehnic i beránků. Citlivější jsou jedináčci. V loňském roce to těžce nesl ten největší a nejlepší beran jedináček. Zhubl víc než pět kilo a ztratil i vlnu. Udělali jsme koprologické vyšetření, odčervili a pak přidali vitamíny. Návrat na pozici beraního šampiona trval víc než půl roku.

11. 7. 2017 

Proč a jak koupit plemenného berana

Tento příspěvek jsem se rozhodl napsat po zkušenostech s prodejem jehnic a beranů. Některým kupujícím marně vysvětluju, že koupit berana na inzerát za tři tisíce nemusí být až tak výhodné. Na druhou stranu rozumím tomu, že někdo nemá rád papírování a chov ovcí je pro něj jen druhotným koníčkem. Zkusíme si srovnat obě dvě možnosti. 

1. Koupím neplemenného berana clun forest na inzerát za 3 tisíce

Výhody - nemusím papírovat, ušetřil jsem na prvotní investici,  berana můžu kdykoliv sníst, nemusím mít chov v kontrole užitkovosti

Nevýhody - neznám ani přibližný zdravotní stav zvířete, riziko scarpie, riziko maedi visna, riziko nevhodné linie, prodělal jsem.

2. Koupím plemenného berana clun forest za 8 tisíc

Výhody - beran je z chovu kde probíhají pravidelné zdravotní kontroly, beran má hodnocení Elite rekord - tzn. byl vybrán šlechtitelem z většího množství beranů do dalšího chovu, za dva roky mám celou investici zpátky.

 Nevýhody - papírování, nemůžu čtyři roky berana sníst.


Přesné podmínky dotace na nákup plemenéh berana uvádím níže. Pro většinu kupujících je nejdůležitější cena. Zkusme si to tedy rozebrat.

 Plemenný beran clun forest bude stát 8 tisíc. Na nákup plemenného berana, který má hodnocení ER dostanu dotaci do 3 tisíc korun. Konkrétní výše dotace bude dle počtu žadatelů. Počítejme tedy 2500 korun

Jestliže budu mít chov v kontrole užitkovosti, můžu brát každoročně dotaci, která se dlouze jmenuje -  Podpora chovateli na plemenného berana pocházejícího z chovu zapojeného v KU a zapsaného do PK s přiděleným ústředním registrem, chovaného v době od 1.9.2016 do 31.8. 2017. do 17 Kč na jeden krmný den. Konkrétní výše dotace za minulý rok byla cca 3500. Dotace se každoročně mění, dle počtu beranů v celé republice na které se o dotaci žádá. Vypadá to složitě, ale v kontrole užitkovosti máte svého šlechtitele, který vám s podobným papírováním pomůže. Konkrétně na dotaci na krmný den stačí jednou za rok podepsat papír, který vám dorazí poštou. Budeme tedy raději počítat s menší dotací. Za dva roky 6 tisíc. 

Celkem jsem dostal dotaci 2500 tisíce na nákup + dotaci 6 tisíc za dva roky na krmnou dávku. Po dvou letech mám zpět 8500 korun. Doma mám berana, který bude mít kvalitní potomky. V dalších letech budu moct dále žádat o dotaci na krmný den - cca. 2500x1 rok. 

Dotační podmínky pro chovatele ovcí a koz 2017 + formulář


Dotace na plemenného berana

Předmět dotace:
a) nákup plemenných beranů a kozlů, 
b) nákup plemenných jehniček a plemenných koziček.
Subjekt:
kupující chovatel - aktivní zemědělec ve smyslu článku 9 nařízení Evropského Parlamentu a Rady (EU) č. 1307/2013
Forma dotace:
dotace na pořízení dlouhodobého hmotného majetku (dříve investiční).
Výše dotace:
do 3 000 Kč na jednoho nakoupeného plemenného berana, kozla,
do 1 200 Kč na jednu nakoupenou plemennou jehničku, kozičku. Dotace se poskytne při minimálním počtu 5 nakoupených jehniček nebo 3 nakoupených koziček
Poznámka:
V případě nahrazení stávajících samičích zvířat lze podporu poskytnout pouze na nahrazení zvířat, která nebyla registrována v plemenné knize.
V souladu s bodem 71 Pokynů musí žadatel před nákupem plemenných zvířat zaslat na příslušné uznané chovatelské sdružení vyplněnou předběžnou žádost (jejíž vzor je uveden v přílohové tabulce) a to způsobem, který určí příslušné uznané chovatelské sdružení, pro ovce a kozy je administrátorem Svaz chovatelů ovcí a koz, z.s., pro ovce plemene dorper je administrátorem Dorper Asociace CZ.
Náležitosti rozhodnutí - podmínky použití dotace:
Minimální doba podnikání s předmětem dotace je 4 roky od data vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace.
Příjemce dotace nesmí požádat v průběhu roku, ve kterém mu byla poskytnuta dotace, ani po dobu minimální doby podnikání o podporu PGRLF na stejný předmět dotace.
Příjemce dotace nesmí během minimální doby podnikaní předmět podpory prodat ani darovat.
V případě prodeje nebo darování předmětu dotace dříve než je stanoveno, vrátí příjemce dotace obdržené prostředky do státního rozpočtu. Úhyn, nařízená nutná porážka a náhrada zvířat v rámci prosté obnovy základního stáda samičích plemenných zvířat se nepovažuje za porušení Zásad.
Obsah žádosti:
a) identifikační údaje zpracované podle vzorových formulářů,
b) doklad o registraci podnikání - činnosti ve vztahu k předmětu dotace,
c) doklad o zřízení bankovního účtu žadatele (smlouva o zřízení bankovního účtu, bankovní výpis předmětného účtu apod.),
d) doklad plátce DPH (doloží pouze plátce DPH),
e) kopie potvrzení o původu potvrzeného příslušným uznaným chovatelským sdružením, která jsou předmětem žádosti o dotaci,
f) kopie dokladu o koupi předmětného zvířete,
g) kopie dokladu o uhrazení zakoupeného předmětného zvířete,
h) v případě nahrazení stávajících samičích zvířat žadatel doloží seznam vyřazovaných kusů, potvrzený příslušnou osobou pro vedení ústřední evidence - Českomoravskou společností chovatelů, a.s. a zároveň potvrzený příslušným uznaným chovatelským sdružením, že stávající vyřazovaná zvířata nebyla zapsána v plemenné knize,
i) potvrzení ošetřujícího veterinárního lékaře kupujícího chovatele, že byly splněny všechny veterinární podmínky pro nákup předmětných zvířat uvedené ve výkladu dotačního programu. Originály veterinárních osvědčení, laboratorních vyšetření a prohlášení dle výkladu dotačního programu musí být uloženy u žadatele nejméně po dobu 4 let,
j) vyplněná přílohová tabulka,
k) velké podniky musí předložit hypotetický srovnávací scénář v souladu s bodem 72 Pokynů. Žadatel v žádosti popíše situaci, která by nastala v případě, že by podpora nebyla poskytnuta, včetně písemných dokladů, z nichž vychází. Žadatel doloží písemné doklady, informace a postupy používané žadatelem při hodnocení a schvalování investic příslušným orgánem žadatele nebo vnitřními dokumenty, kterými se řídí. Žadatel v projektu uvede průměrnou míru návratnosti realizovaných investičních projektů za poslední tři roky. Žadatel uvede srovnání návratnosti projektu s běžnou mírou návratnosti, kterou podnik uplatňuje na další investiční projekty podobného druhu,
l) údaje o velikosti podniku podle přílohové tabulky.
Výklad dotačního programu 2.D. Nákup plemenných zvířat
Podmínky a kritéria pro jednotlivá plemena ovcí a koz:
Podpora je poskytována zejména dle kapitoly 1.1.1.1. Části II Pokynů Evropské unie ke státní podpoře v odvětvích zemědělství a lesnictví a ve venkovských oblastech na období 2014 až 2020 a to konkrétně na náklady uvedené v bodu (146) a bodu (147) - týká se jen přirozené plemenitby.
II. Podmínky pro nákup plemenných beranů a kozlů, nákup plemenných jehniček a plemenných koziček:
c) plemenní berani a kozli plemen, u kterých je v České republice vedena plemenná kniha a jsou zapsáni do hlavního oddílu plemenné knihy a oklasifikováni příslušnými uznanými chovatelskými sdruženími ve výsledné třídě ER (vybraných příslušnými uznanými chovatelskými sdruženími do plemenitby),
d) plemenné jehničky a plemenné kozičky plemen, u kterých je v České republice vedena plemenná kniha, zapsané do hlavního oddílu plemenné knihy a oklasifikované příslušnými uznanými chovatelskými sdruženími ve výsledné třídě ER a EA.
Veterinární podmínky pro nákup plemenných beranů a kozlů, nákup plemenných jehniček a plemenných koziček:
- zvířata musí pocházet z hospodářství s uznaným statusem rizika z pohledu scrapie (zanedbatelné nebo kontrolované riziko) nebo v případě ovcí se jedná o zvířata s genotypem ARR/ARR. Tato podmínka platí i pro zvířata ze zahraničí, u kterých musí být výše uvedená podmínka potvrzena v certifikátu TRACES.
Zvířata splňují podmínky Metodiky kontroly zdraví.
Ovce pocházejí z prostého chovu Maedi-Visna (s výjimkou pro šumavskou ovci, která může pocházet s Maedi-Visna pozitivního chovu). Kozy pocházejí z hospodářství prostých artritidy a encefalitidy koz (CAE).
Berani přisunutí z chovů mimo území ČR jsou vyšetření na infekční epididymitidu beranů.
Zvířata musí být před přemístěním klinicky vyšetřena SVL s negativním výsledkem.
Pokud by byla zvířata dovezena ze zahraničí, musí mít kompletní platné veterinární osvědčení TRACES.

Jak odčervovat ovce, aneb zavádíme novinky do praxe

Věčné téma na chovatelských webech. V jednom z předchozích příspěvků  jsme rozebírali odčervování ovcí a přírodní antiparazitika. Zmiňovali jsme se také o tom, že se snažíme odčervovat co možná nejméně. V tomto článku bych rád rozebral spíš technickou stránku odčervování. Rozumy nemám jen ze své hlavy, ale účastnil jsem se semináře na toto téma. 


Velkým problémem současného chovu ovcí je rezistence zvířat na odčervovací prostředky. Jestliže budete odčervovat pravidelně všechny zvířata, bez koprologického vyšetření, zakládáte si na budoucí problém. Nepomůže ani střídání odčervovacích prostředků a změna účinné látky. Dle přednášejících to je obrovský problém i v zahraničních chovech ovcí. 

Jak tedy odčervovat ovce? Podotýkám, že níže uvedené rady se dají s úspěchem aplikovat v menších chovech. U větších tuším přinejmenším organizační problémy. 

Odčervujeme jen ovce a berany na kterých je vidět, že mají problém. Ten je většinou pozorovatelný na první pohled. 

1. Ovce je posraná, nebobkuje, má průjem. Zde je nutné rozlišovat první jarní pastvu. Zvlášť v letošním deštivém jaru jsou podělané všechny. Časem se trávení ovcí upraví. Můžete tento proces urychlit dubovou kůrou, kaštany v prášku, senem, atd. Jestliže se tento problém objeví i v pozdějším období je potřeba zbystřit.

2. Ovce je pohublá. Ovce je potřeba pravidelně stříhat. Někdy vypadá, že je pěkná a po ostříhání vypadá jako chrt.

3. Ovci vypadává vlna

4. Ovce má sopel u nosu. Pozorujete na čumáku zvýšený - prostě sopel

5. Ovce má skleněné oční víčko - famacha test. Tuto jednoduchou metodu odhalujeme v jednom z předchozích příspěvků. 

Jestliže pozorujeme jeden z  jmenovaných bodů, ovci odchytíme a sledujeme i ostatní příznaky. Například když je ovce podělaná a ještě lehounká, je to jasné. Podobně si můžete spárovat i ostatní příznaky. Takovou ovci dáme do ovčína, kde máme udělanou samovazbu. A čekáme na vzorek trusu. Tady je dobré zmínit následující. Vzorek trusu musí být čerstvý. Ideální je vzorek zamíchat a uložit do igelitového sáčku ze kterého vytlačíme vzduch. Vzorek trusu pak co nejrychleji odešleme na koprologické vyšetření a pokud nelze odeslat hned, tak uchovat v chladu. Další možností je neodesílat a pomocí mikroskopu si udělat vyšetření sám.

A čekáme na vysledek. Ovci necháme na vazbě a krmíme pouze senem. K dispozici má vodu. Po poradě z veterinářem odčervíme vhodným přípravkem. Dávejte pozor na poddávkování přípravku. Dodržujte a raději překračujte doporučenou dávku na kila. Při poddávkování si opět zaděláváte na problém s rezistencí. Jestli vůbec odčervovat nebo ne se rozhodujeme podle vážnosti nálezu. Jestli jsou  paraziti pouze na jeden křížek neodčervujeme. Parazit má zájem o pokud možno schopného hostitele - ovci. Měli by to spolu zvládat. A když to ovce nezvládá tak pak odčervovat.


Po odčervení ovci nepouštějte zpět na pastvinu. Odčervovací přípravek dělá ovci pro parazita nevhodnou, nechutnou a vychází z těla ven. Parazity ve většině případů nezabíjí. Jestli ovci ihned po odčervení pustíte zpět na pastvinu, roznášíte parazity ve velkém. Ovce v izolaci má být na vysoké podestýlce přibližně tři dny. Poté znovu děláme kontrolní koprologický vzorek. Jestliže je v pořádku vypouštíme ovci mezi ostatní. 

Podestýlku z izolace rozhodně nedávejte na ostatní hnůj, kterým dál hnojíte. Nejlepší je ji spálit, nebo odvézt na místo které bude dostatečně vzdáleno od pastvin. 

Ideálem je šlechtit takové ovce, které odčervování nepotřebují. Ke každé ovci si vedeme záznamy. Jestliže se u některé budou opakovat problémy, vyřadíme ji z chovu. U jejich potomků budeme aplikovat podobný přístup. 

Budoucí čas píšu proto, že zatím jsme k podobnému kroku nemuseli přistoupit. Snažíme se ovce na pastvinách točit a nedat tak šanci různým vývojovým stádiím parazitů. Ale do ideálu máme daleko. Ten by měl dle přednášejích vypadat takto. Ovce jsou na jedné pastvině maximálně čtyři dny. Pak se přehánějí na další a pak po čtyřech dnech další atd. Na první pastvinu se mohou vrátit po měsíci. Takovým způsobem můžete minimalizovat problémy s parazity. My zkoušíme jít cestou šlechtění odolnějších ovcí a beranů v kombinaci s umírněným střídáním. Pastviny střídáme zhruba po dvou týdnech.

17.5. 2017


Kulhající jehně a nutriční svalová dystrofie

Při vypouštění bahnic s jehňaty na první pastvu jsme si všimli, že jedna z mladých kulhá na přední nohu. Nic zvláštního. Během roku se občas najde nějaká ovce či jehně, které kulhá. Postupujeme vždy stejně. Ovci odchytneme, označíme, prohlédneme nohu jestli nemá poškozený pazneht apod. V drtivé většině žádný problém nenajdeme. Ovci buď přišlápne nohu jiná clun forestka nebo ji měla špatně složenou při ležení. 

Ošetření ovce na pastvině
Ošetření ovce na pastvině


Jehně jsme si označili barvou a prohlédli. Nikde nic. Za dva dny přestalo kulhat na přední a kulhalo na zadní. Prostě jelito, které je zmatené a zase si narazilo zadní nohu. Další dny se stav začal zhoršovat. Jehně clun forest zaostávalo za ostatními. Nemohlo na obě zadní nohy - tzv. psí posed.

Shodou okolností jsem se ve stejném týdnu účastnil přednášky, kterou pořádala společnost mladých agrárníků. Hlavní téma - nemoci ovcí. Jedním z prvních bodů byl nedostatek stopových prvků (odborně karence) ve výživě jehňat. Množství stopových prvků ve výživě je určováno geografickou lokalitou pastvin a složením krmné dávky. Jedním z projevů nedostatku mikroprvků je snížená vitalita, zvýšená vnímavost k infekčním onemocněním, snížený efekt terapie (očkování) a zpomalený růst. Vznikají změny v kosterní, srdeční a někdy i hladké svalovině. Můžeme pozorovat svalovou slabost. Nejčastěji u mláďat sledujeme poruchy sání, poruchy pohybu a srdečního rytmu. Chuť k příjmu potravy zůstává zachována.

Nutriční svalová distrofie bývá příčinou velkých ztrát hlavně u pastevně chovaných a nesuplementovaných mláďat. Na svalovině mrtvých jehňat můžete pozorovat vzhled kuřecího (rybího masa). 

Celý popis seděl na naše jehně. Snažil jsem se vypátrat, jak k tomu došlo. Nedostatek selenu a vitamínu E se musí řešit už měsíc před porodem, dotováním prvků matkám. To jsme udělali. V předporodním období také ovcím měníme standartní liz za obohacený, kde je právě zvýšené množství zmíněných prvků. Vše stejně jako v minulých letech. Jedinou změnou bylo většinové krmení senáží a!! pak jsem pročítal diskuze na internetu. Jeden z chytřejších diskutujích psal, že nedostatek může vzniknout tím, že ovcím dáte k dispozici vedle obohaceného lizu ještě sůl. I když bude pro ovce, může mít snížený obsah vitamínů a stopových prvků. Ovce se naučí lízat sůl, obohacený liz začnou konzumovat v menším množství a už to pomalu jede. 

Ovce clun forest s jehňaty
Ovce clun forest s jehňaty


Chtěli jsme bahnicím přilepšit a tak dostaly tři měsíce před bahněním vedle obohaceného lizu i obyčejnější sůl. Ať mají holky na výběr. Tam mohl vzniknout výše popsaný problém. Naštěstí se to týká jen jednoho jehněte. Všechnu "obyčejnou sůl" jsme z pastvin odstranili a jehňata podpořili dávkou vitamínů a stopových prvků. Postiženou jehnici jsme i s bráchou a bahnicí dali zpět k ovčínu na extra pastvinu. Dostala selevit - E. Selen se musí dodávat s vitamínem E. Nástup léčebného efektu je za 6-8 týdnů. Při problémech má rychlejší nástup vitamín E. Pak dostala i super booster. V poznámkách z přednášky mám napsáno - většinou nepříznivá prognóza. Uvidíme. Zatím se stav pomalu zlepšuje. Nechali jsme ještě udělat koprologii. Pacientka měla vyšší množství kokcidií. To může způsobovat právě nedostatek mikroprvků a snížená odolnost, jak jsem popisoval výše. 

pacientka clun forest s rodinou
pacientka clun forest s rodinou


Na kokcidie jsme po dohodě s veterinářem nasadili sulfadimidin. Je to určitě levnější varianta, než předražený Baycox. No a čekáme, sledujeme. Ještě drobná rada na závěr. Nedostatek stopových prvků je problém a stejným problémem může být přebytek. Třeba "všemocný" selen je ve vyšších dávkách jedovatý. 

26. 4. 2017

Zahájení pastvy

Po loňské zkušenosti vypouštíme bahnice clun forest s jehňaty pozvolna. První den otevřeme ovčín a matkám s mladýma umožníme seznámení s venkovním prostředím na malé pastvině. Loni jsme je hned při vypuštění přetahovali na vzdálenější a rozlehlejší plochu. Bahnice se rozběhly za zeleným krmením, zmatená jehňata poletovaly sem a tam, jedno se protáhlo pletivem a uteklo do lesa. Celá ta paráda se neúměrně protáhla a dala zbytečně moc práce. 

Budoucí šampion Clun Forest. Pózování mu jde skvěle.
Budoucí šampion Clun Forest. Pózování mu jde skvěle.

Dalším dobrým důvodem pro opatrné pouštění je jarní tráva. Bahnice i jehňata si musí na zelené krmení zvykat pozvolna. Mohou nastat problémy v podobě průjmu, nebo nadmutí. Proto mají ovce i jehňata stálý přístup k senu a první pastvu se snažíme provozovat na chudších pastevních porostech. 

Příznakem nadmutí je pěna u huby ovce. Ovce se špatně pohybuje a lapá po dechu. Rychlá pomoc u nadmutí spočívá v uvolnění nahromaděných plynů. Ovce se chytne za přední nohy a koleny se ji stiskne břicho. Tím se může uvolnit jícen a ovce začne říhat plyny. Pro nebojácné je použití bachorové sondy. Pro případnou akutní pěnovou tympanii máme připravené léčivo s názvem tympasol. Když v lékárničkách chybí, lze použít kuchyňský jar. Kdo je připraven, není překvapen. Více foto - Fotogalerie, 12. 4. 2017

Vypouštění bahnic a jehňat Clun Forest z porodních choulů

Během čtrnácti dnů se nám obahnilo všech 10 clun forestek. Finálové skóre je 10:8 pro jehničky. Předtím než vypustíme bahnici z porodního choulu mezi ostatní matky a drobotinu, nasazujeme jehňatům gumičku na ocas. Jsou na to speciální kleště. Gumičku která ocas zaškrtí a ten časem odpadne umisťujeme tak, aby zbytek ocasu zakrýval řitní otvor ovce. Určitě to není jehňatům příjemné, ale některá si z toho nedělají nic a jiné se vydrží válet pár minut.

Kupírování ocasů u jehňat
Kupírování ocasů u jehňat

Před vypouštěním z porodního choulu proběhne poslední kontrola vemene. Zkoušíme odstříknout mléko a pohmatem zjišťujeme, zda je vše v pořádku. Určitě je dobré bahnici rovnou ostříhat paznehty. Ušetříte si složitější hromadné nahánění a motání ostatních jehňat pod nohama. Ovcím které toho před a při bahnění moc nenachodily rostou paznehty o hodně rychleji, než když v létě putují po pastvině. 

Jehňata a bahnice Clun Forest ve společném prostoru
Jehňata a bahnice Clun Forest ve společném prostoru

A pak začne drsné přivítání. Bahnice mazáci, vítají nově příchozí jehňata do společného prostoru velmi tvrdě. Nově vypuštěná jehňata se motají ostatním ovcím pod nohama, hledají svou matku. Bahnice jehně očichá a když zjistí, že není její, slušně řečeno posune jehně hlavou o nějaký ten metr jinam.  Kdo vidí  uvítání poprvé, nestačí se divit, ale šikana trvá jen chvíli a pak si každý najde svůj prostor. 

Doporučujeme vypouštět matky s jehňaty postupně. Ideálně dopoledne. Když je pustíte do velkého světa večer, kdy je brzy tma, bude hledání a řvaní jehňat trvat déle.

Pohoda jehňat Clun Forest
Pohoda jehňat Clun Forest

Více foto - Fotogalerie, 5. 4. 2017

Bahnění ovcí Clun Forest 2017

Posledním úkonem před porody ovcí bylo očkování proti enterotoxemii a dodání vitamínů - super booster shep. Očkovali jsme covexinem čtrnáct dní před porodem. První ovce rodila 6. března. Do týdne to zvládlo dalších sedm. K dnešnímu dni zbývá odrodit dvě bahnice. Zatím máme 7x dvojčata a 1x jedináčka. Jedináček se narodil ovci, která měla v loňském létě vlasovku slezovou. Ovci se podařilo izolovat a odčervit, ale do zapouštění se nedostala do potřebné kondice. Není kondice, nejsou dvojčata. Dosavadní skóre je 9:6 pro jehnice. Stále držíme průměr přes čtyři kila na jehně. Bahnice jsme i poslední měsíc před porody krmili pouze senáží a senem. Bahnice clun forest sežerou květy a lístky ze senáže, stonky zůstávají. Každé ráno jsme neskrmené zbytky dali loňským jehnicím a bahnicím dali novou dávku.

Většina porodů ovcí probíhala přes den. Ovce zaleze někam do rohu. Opakovaně vstává a lehá. Otvírá hubu, jakoby zívá. Můžete pozorovat slabý výtok. Až si začne lehat na bok a tlačit, porod je na spadnutí. Ovce Clun forest mají celkem snadné porody. Nejvíc se nadřela bahnice, která porodila beránka v poledne a jehnici až po další hodině. Celou dobu netlačila, ale rozestup byl hodně dlouhý. Říká se, že do porodu se nemá zasahovat, dokud netrvá déle než dvě hodiny. 

První dvojčata clun forest
První dvojčata clun forest

Po porodu necháme bahnici, ať jehně pořádně olíže. Maximálně sundáme blánu z huby jehnětě, ať se pořádně nadechne. Když jsou dvojčata chvíli po sobě, pomůžeme matce s očistou. Jehně vytřeme slámou. Rychleji se nakopne a hledá vemeno. Po prvním seznámení malých s matkou zavíráme bahnici s jehňaty do choulu. Ovce nikam neuteče a plně se věnuje jehňatům. Mladým dezinfikujeme pupeční šňůry. V malém kelímku máme betadine roztok, kde zhruba 3x během prvního půldne ponoříme celou pupeční šňůru. První napití jehněte proběhne do dvou hodin. Důležitost tohoto kroku jsme rozebírali v minulém příspěvku. Brzy po narození jehňatům dáváme dávku Lamb aid. Může se stát, že u porodu nebudete a nevíte jestli se jehně napilo nebo ne. Jehně leží a spokojeně oddychuje. Bahnice clun forest jehňata neustále okopávají, aby vstala a pila. Když jehně ani tak nevstává, chytnu jej za kůži a postavím. Pokaždé, když dorazím do ovčína na kontrolu, sleduju jak se mají k vemenu.

Pití jehněte clun forest
Pití jehněte clun forest

Další důležitým krokem je kontrola vemene. Jehně vstalo, našlo skruk a saje. Vypadá to, že je všechno v pořádku, ale matka nemusí mít mléko nebo má ucpaný struk. Další možnou nepříjemností je zánět vemene. Proto je nezbytná kontrola. Prohmátnout vemeno jestli není tvrdé a zkusit odstříknout. Toto opakujeme každý den po dobu, kdy je matka s jehňaty v choulu. Pohmatem i pouhým mrknutím (když jste před porody stříhali) můžete zkontrolovat, zda není jedno vemeno malé a druhé velké. Buď pijí obě jehňata z jednoho vemene nebo jedno nepije. V tom případě je potřeba plné vemeno oddojit. Opět hrozí zánět. A máte zásobu mléka pro dokrmování. Zánět nás letos potkal. O možných příčinách a léčbě napíšeme v dalším příspěvku. 

Chouly pro jehňata clun forest
Chouly pro jehňata clun forest

Zhruba do čtyř hodin po bahnění ovci z těla vypadne celé lůžko, které je potřeba z choulu odstranit. Může se stát, že lůžko nenajdete. Buď se jedná o zadržení lůžka, což znamená zdravotní komplikaci nebo bahnice lůžko sežrala, což neznamená celkem nic. Místo porodu i znečistěný choul dezinfikujeme mistralem a steleme novou slámu. Bahnice je v choulu s mladými většinou tři dny. Pak je vypouštíme mezi ostatní matky. 

Jehňata po porodu vážíme. Žádoucí je dosáhnout u dvojčat přibližně podobné váhy. Veškeré poznatky si zapisujeme. Ovce 007 má málo mléka, rodí obtížněji, málo žere, dobře se stará o jehňata, atd. Tyto poznámky jsou dobré pro další rok a pro výběr zvířat do dalšího chovu. Matkám v choulu 2x denně zakládáme novou senáž a seno. Přilepšujeme cca. 300g ovsa na bahnici a den. Další foto- Fotogalerie 

14. 3. 2017


Stříhání ovcí před bahněním

Ovce a berany stříháme když je potřeba. První stříhání v novém roce absolvují březí bahnice. Oblast kolem vemene ovce střiháme zhruba dva až tři týdny před bahněním. Poprvé jsme takto stříhali bahnice clun forest v loňském roce a moc se nám to osvědčilo. Jehně najde rychle struk. Necucá žmolkovanou vlnu a vy máte jistotu, že pije. Když není vlna v okolí vemene ostříhaná mnohdy jehně vypadá, že mohutně saje a vrtí ocáskem, ale tahá cucek vlny.

Ostříhaná vlna okolo vemene usnadní čerstvě narozenému jehněti první napití, které je velmi důležité pro přijetí kolostra. Jehně by se poprvé mělo napít ideálně do dvou hodin po narození. Nejpozději do šesti hodin. Jehňata se rodí bez jakékoliv imunity. Protilátky se nepřenáší přes placentu, ale právě příjmem (napitím kolostra). 

Trochu teorie -  Kolostrum má vyšší obsah tuku než normální mléko. Tento tuk je zdrojem mobilizovatelné energie, nezbytné pro vyrovnávání ztrát tělesné teploty a pro svalovou práci spojenou s vyhledá­ním struku matky a se sáním. Kolostrum má oproti mléku zvýšený obsah i všech ostatních složek, především proteinů. Ty plní nejen nutriční funkci, ale jsou zastoupeny i imunoglobuliny, které nesou protilátkovou výbavu pro jehně. S postupem času klesá množství protilátek v kolostru, proto je nutné výše zmíněné napití. 


Při stříhání ovcí v posledních týdnech březosti je nutné opatrné zacházení, ale zkušený střihač si poradí. Nám stříhá ovce Tomáš Pospíšil z Nového Jičína a jeho práce je vždy profesionální. Tato časová a finanční investice se určitě vyplatí. Ovce clun forest jsou perfektní matky a ihned po porodu strkají jehňata pod sebe, aby se napila. Jehně má usnadněné hledání v prvních dnech po narození a vy jednoduše uvidíte, že když saje tahá z vemínka ovce.

22. 2. 2017


Značení ovcí - ušní známky

Minulý týden jsme objednávali ušní známky pro očekávané přírůstky clun forest. Objednává se jednoduše přes portál farmáře - https://eagri.cz/public/web/mze/farmar/. Když jsme se chystali na první bahnění ovcí, snažil jsem se dopátrat, jaké známky použít. Na výběr je více druhů a spousta barev. Ovce clun forest jsem koupil se žlutýma známkama a berana s oranžovýma, tak jak znělo dřívější doporučení. Říkal jsem si, že v tom musí být nějaký systém. A je. Mezinárodní, ale v tuzemsku se moc nedodržuje a každý známkuje tak nějak po svém. 

Známky Zee tags
Známky Zee tags

Jak to tedy je? Vyspělý ovčácký svět používá osm barev ušních známek pro ovce. Pro každý rok je určená jedna barva, kterou se značí beránci i jehnice. V roce 2017 - bílá, 2018 -oranžová, 2019 - zelená, 2020 - fialová, 2021- žlutá, 2022 - červená, 2023 - modrá, 2024 - černá. A další roky opět znovu od bílé. Proč osm barev? Ovce starší osmi let se ekonomicky nevyplatí. Mají časté zdravotní problémy, málo mléka, atd. Proto se v tradičních ovčáckých zemích ovce chovají právě osm let a pak se porazí. Mít ovce a berany označené každý rok jinou, mezinárodně standartizovanou barvou přináší nesporné výhody v organizaci stáda. Prostě mrknu a vím s kým mám tu čest.

Kleště Zee tags
Kleště Zee tags

Používáme známky a kleště Zee tags. Do pěti dnů od narození, než jehně vypustíme z ohrádky, kde je společně s matkou značíme malou známkou do pravého ucha. Kleště i známku vydezinfikujeme a po nastřelení znovu ucho vyčistíme. Druhou větší známku dáváme jehnicím vybraným do chovu do levého ucha. Tato větší známka vám potom usnadní identifikaci ovce. Když stojíte proti zvířeti, má koncové čísla, které nás zajímají na pravé straně, tudíž dál od hlavy. Číslo je dobře čitelné i z větší vzdálenosti. Známky dávejte v zimních měsících, kdy nehrozí hnisání uší.

Větší známka v levém uchu má nesporné výhody při identifikaci, ale zvlášť u clun forestů je potřeba dobře trefit místo v uchu. Clun forest má stojaté uši a známka, která visí v horní polovině, udělá ucho klapaté. Další problém který vás může potkat pokud pasete v oplocenkovém pletivu je ztráta známky. Tady na velikosti příliš nezáleží. Poztráceli jsme malé i větší ušní známky. Ovcím se nejvíc líbí tráva, která je na druhé straně pletiva. Prostrčí přes drát hlavu a když ji pak vytahuje zpátky, známka se zachytí o pletivo a utrhne se. Momentálně se nám ovce hezky kulatí - Fotogalerie

13. 2. 2017


Doplňky výživy ovcí a dezinfekce ovčína. Blíží se ovčácké žně

Za měsíc budeme bahnit. S doplňky výživy pro ovce to nijak nepřeháníme, ale v době před a po narození jehňat se nám osvědčil následující postup. Měsíc před bahněním dáváme ovcím Super booster sheep. Obsahuje důležité látky pro úspěšnější porody. Tento čistě přírodní přípravek používáme pro berana a ovce i před zapouštěním. Dobrý je i po odčervení. Zlepšuje:

  • Plodnost a vytrvalost beranů
  • Plodnost ovcí
  • Životaschopnost jehňat
  • Zlepšuje kvalitu kolostra
  • Pomáhá v odchovech jehňat
  • Posiluje imunitu & účinnost vakcinace

Podrobnější informace a možnost zakoupení tady - https://www.bioferm.cz/super-booster-ovce.html

Druhým bylinným doplňkem, který používáme je C-Guard lamb. Je v praktické lahviče i s dávkovačem. Dáváme ho jehňatům clun forest hned po narození. Obsahuje směs rostlinných extraktů a olejů na podporu přirozeného rozvoje imunity a zdravého střeva. Je to dobrý pomocník proti kokcidióze jehňat. 


Podrobnější informace tady - https://www.bioferm.cz/c-guard-lamb-aid-ovce.html

Poslední důležitou věc kterou jsme objednávali s vědomím blížícího se bahnění ovcí clun forest je dezinfekční prostředek Mistral. Je určitě dražší než například mletý vápenec, ale Mistral používáme právě v období porodů ovcí. Bahníme v ovčíně, takže čtrnáct dní před termínem děláme velký úklid. Vyklizený ovčín dezinfikujeme čistě přírodním přípravkem a pak steleme novou slámu. Stejně připravíme i porodní kotce.

 Po každém porodu uklidíme placentu a zkrvavenou slámu. Před čistou slámou místo znovu poprášíme Mistralem. Přípravek se dá s úspěchem použít i k dezinfekci pupečního pahýlu po porodu jehňat, kterým se do jejich těla mohou dostat škodlivé látky. Podrobnější informace tady - https://www.iframix.cz/produkty/prasata/mistral-v-chovu-prasat.html

25. 1. 2017


Zimní krmení - seno nebo senáž?


Do letošního roku jsme v zimě ovce krmili výhradně senem. Ovce clun forest dostávály seno a vodu. Měsíc před bahněním liz Osvior Brebigest a tukový doplněk Megalac. Bahnění probíhalo bez problému. Letos v létě jsme poprvé posekli i nově založený porost, kde byl hojně zastoupený jetel luční. I když počasí přálo, jetel špatně usychá. Museli jsme pokosy čtyřikrát obracet. Většinu toho nejcenějšího (lístky) jsme obracením vymlátili, takže po lisování zbyly stonky.
Při druhé seči padlo rozhodnutí - budeme senážovat. Ve vesnici máme ochotného sedláka, který souhlasil, že porost slisuje do balíků a zabalí do fólie. Tráva se posekla, rozhodila, jednou obrátila a sklidila. Ušetřili jsme si spoustu práce a nafty. Do zimy jsme šli připraveni na sto procent. Ovce a beránci měli na zimu 15 velkých balíků sena a 40 balíků senáže.

Na podzim jsem se snažil zjistit jak nejlépe krmit senáží. Někdo radil krmit buď senem nebo senáží a nemíchat. Druhý doporučoval nechat seno volně k dispozici a denně dávat dávku senáže - cca. 5 kg x kus. Třetí míchá seno a senáž. Trápilo mě, že senážové balíky jsou příliš velké (750 kg) a po otevření fólie ho nestačíme zkrmit, než se senáž zkazí. Někdo říkal po otevření za tři dny zkrmit, další že senáž vydrží i sedm dní. Určitě záleží na počasí a venkovní teplotě. 

Tak jdeme cestou pokus omyl. Při prvním krmení senáží se ovce dívaly nedůvěřivě a moc se jim do toho nechtělo. To trvalo tak tři dny. Pak jim senáž zachutnala. Když bylo v práci volno, chodili jsme odebírat z balíku ráno i večer a krmili ovce menšími dávkami. To bylo bez problémů. Pak jsem jim zkusil dát celý balík najednou - ad libitum. Na ovcích a beranech jsem nepozoroval žádné problémy. Zkusili jsme dát do jednoho krmelce seno a do druhého senáž. Větší zájem byl o senáž, ale i seno bylo do rána pryč. Zkusili jsme namíchat seno i senáž a dát do jednoho krmelce. Ovce clun forest opět preferovaly senáž, ale postupně došlo i na seno. Momentálně zkrmíme 700 kg senáže za sedm dní. Krmíme 30 ovcí a beranů clun forest. 

Problém tušíme v posledním měsíci před bahněním. V té době plod ovcí přibírá nejvíc na váze. Krmením senáží naroste zbytečně velký jedináček a při bahnění mohou být problémy. Moc se mi líbil postup jednoho zkušeného ovčáka. Nechá si u březích ovcí zjistit počet jehňat. Ovce si barevně označí. Ovce, které čekají jedno jehně krmí jen senem. Ta, která bude mít dvě jehňata dostává seno a senáž. Ovce, která čeká trojčata dostává převážně senáž, aby plody výživově utáhla. Vypadá to pěkně, ale na vše výše uvedené je třeba mít prostory a techniku.

Výhody sena: jednodušší na manipulaci, bezproblémové krmení ad libitum, neplesniví, delší životnost.

Nevýhody sena: pracné sušení, nutnost skladování pod střechou, prašnost, možná menší výživová hodnota.

Výhody senáže: rychlé a méně nákladné zasušení, skladování venku, výživnější krmení, chutnější, nepráší.

Nevýhody senáže: horší manipulace, při špatném zabalení nebo protržení senáž plesniví, po rozbalení je nutné senáž rychle zkrmit, choulostivá na kvalitu.

Ježíšek se zaměřil na produktivitu práce. Senáž v ruce a seno na zádech.
Ježíšek se zaměřil na produktivitu práce. Senáž v ruce a seno na zádech.

2. 1. 2017

Vyhřívané napáječky pro ovce

Venku je mínusová teplota, takže téma vyhřívané napáječky pro ovce je aktuální. Před třemi lety jsme do stodoly přivedli vodu. Hadici od domu do ovčína jsme vedli v nezámrzné hloubce - cca 70 cm. V ovčíně jsme museli s vodou na povrch, takže vyvstala otázka, jak vodovod a napáječky vyhřívat. Pro vyhřívání přívodu vody jsme použili topný kabel, který pořídíte třeba tady - https://www.almvizovice.cz/vyhrivane-nezamrzne-napajecky/topny-kabel-ppc. Má zabudovaný termostat, takže spíná automaticky. Doporučujeme si k němu pořídit i hliníkovou pásku a mirelonové trubice. Topný kabel funguje bezproblémově, jen je nutné zabezpečit vodovod proti okusu ovcí. Část máme krytou kari sítí a zbytek chrání staré linoleum. Zkušenosti s chovem ovcí velí - zabezpečovat a chránit, protože naše clun forestky vždycky vymyslí něco, co nás překvapí. 

Vyhřívaná napáječka SH 30
Vyhřívaná napáječka SH 30


Vyhřívané napáječky momentálně používáme dvě. První jsme pořídili napáječku pro ovce - https://www.almvizovice.cz/vyhrivane-nezamrzne-napajecky/vyhrivana-miskova-napajecka-s-plovakem-sb-24-rbh. Napáječka funguje, ale je taková fórová. Hned při instalaci se nám podařilo strhnout závit přívodu vody. V průběhu loňské zimy jsme napáječku museli párkrát vyladit. Hladina vody přetékala přes okraj. Letos jsme pořídili druhou - https://www.heapco.cz/stajove-potreby/vyhrivane-a-nezamrzne-napajecky/napajecka-hladinova-vyhrivana-sh30-24v-31w.html. Tato napáječka je primárně určená pro hovězí dobytek, protože má objem 5 litrů. Ale je pevná a našich 10 beránků clun forest s ní pije hodně a často. V zimě krmíme ovce i berany senem i senáží. Spotřeba vody při tomto krmení je vždy vyšší. K většině napáječek si musíte pořídit trafo, které vám usměrní 230V na 24V. Pro ovce je to bezpečnější. My jsme sehnali trafo v elektro potřebách za pětistovku. Usměrňuje obě napáječky. 

Poučeni z předchozích nezdarů budeme napáječky obezdívat cihlami. Ovce clun forest jsou v klidu a z napáječek opravdu jen pijí, ale budoucí plemenní berani clun forest jsou akční a i když je nová napáječka opravdu bytelná, bojím se co dalšího vymyslí. 

1. 12. 2016

Stavba Ovčína

Blíží se zima a nám se podařilo připravit další ubytování pro naše ovce clun forest. K našemu gruntu patří stodola, kterou postupně vylepšujeme tak, aby práce kolem ovcí byla co možná nejméně náročná. Minulou zimu jsme měli část stodoly rozdělenou napůl. Na jedné straně byly ovce a na druhé berani. Prostor rozdělovaly krmelce. Z obou stran je volný přístup na pastviny. Mezi oběma částmi byla vyhřívaná napáječka, takže pít mohli všichni. 

Mít ovčín je pro nás důležité ze dvou důvodů. Na pastvinách nemáme žádný přirozený zdroj vody, který by v zimě nezamrzl. Druhým důvodem je, že chceme šéfovat bahnění ovcí. Někdo bahní na pastvinách. Zvlášť při velkém počtu ovcí to chápu. My jsme od začátku chtěli mít bahnění pod kontrolou. Je dobré zjistit co nejdříve po narození, zda jehně pije. Dodáváme vitamíny a ovce s čerstvě narozenými jehňaty zavíráme do samostatných ohrádek. Stávající prostor začal být nedostatečný a tak jsme budovali novou plochu ovčína.

 

Podlaha ovčína je opravdu pořádná. Na začátku jsme vyvezli veškeré zbytky staré slámy, sena apod. První vrstva jsou staré tašky ze sousedovy střechy. Pak jsme navezli štěrk. Ten se uválcoval a vyspádoval. Na štěrk jsme položili kari sítě. Do štěrku se zatloukly 30 cm dlouhé jekly, které máme v rovině s betonovou plochou. Do zabetonovaných jeklů se tak dají nastrčit menší a plochu můžeme pomocí kari sítí různě rozčlenit. Dají se rychle poskládat porodní kotce, dá se zmenšit plocha při kontrole ovcí, stříhání atd. Když budeme ovčín vyklízet, jednoduše nastrčené jekly vytáhneme a dovnitř se dostaneme traktorem a nakladačem. Tohle řešení je určitě nejlevnější a snad i docela praktické. 

Beton jsme si postupně nechali dovážet po třech kubících z betonárky. Průběžně jsme ho rozváželi a spádovali směrem do odtokového kanálu. Beton z domíchávače je příliš řídký a špatně se spáduje. Proto jsme zvolili výše uvedou variantu úpravy podlahy ovčína. 

Na fotce je vidět zkušební provoz s mladými berany clun forest. Uvnitř máme krmný vůz. Přes plošinu přikrmuje senem ovce, které mají plochu v prvním patře. Oba prostory jsou z jedné strany otevřené, takže ovce i berani mají volný přístup na pastvinu.  Příště napíšu zkušenosti s nezámrznými napáječkami. Více foto - Fotogalerie

22. 11. 2016

Příprava na zapouštění bahnic - flushing

Zkušenosti s chovem chceme publikovat postupně dle chovatelského roku. Dopustili jsme se a určitě ještě dopustíme chyb, ale o dobré i špatné zkušenosti se chceme podělit. 

Budeme zapouštět. Než začnete zapouštět, dobře si rozmyslete kdy chcete bahnit. Březost u ovcí trvá pět měsíců. Pro ty, co chtějí šlechtit a produkovat plemenné beránky, je dobré bahnit únor-březen. Na jaře a přes léto budete mít více času na odběry krve - genotypizace, parentita. Bez těchto vyšetření nemůžete na podzimní plemenné trhy. Další podmínkou je, aby hodnocený beránek měl min. 40 kg. Jestli nešlechtíte, můžete bahnit až v dubnu či květnu. Tzn. připouštět v listopadu. Budete mít venku čerstvou trávu. 

V letošním roce jsme se rozhodli připouštět 1. října. Na začátku září jsme udělali koprologické vyšetření trusu ovcí kvůli případnému odčervení. Vše bylo v pořádku, takže odčervování se nekonalo. Odčervovat před připouštěním je určitě dobrá věc. Matky budou v lepší kondici a vy přes zimu nekrmíte červy. O odčervování napíšeme více příště. Trikem, který se zatím osvědčil je tzv. flushing - krmný šok. Dva týdny před připouštěním přemístíme ovce na lepší pastevní porost a začneme je zlehka přikrmovat ovsem. Dvě hrsti na kus a den. V knížkách se dočtete, že tento zákrok způsobí uvolnění většího počtu vajíček a může zvýšit plodnost na obahněnou ovci. Našeho plemenného berana Roberta máme celý rok mimo stádo, ale teď přichází jeho velká chvíle. Přemístíme ho na sousední pastvinu, takže to má k holkám pár centimetrů. Dostává na přilepšenou taky oves. A za čtrnáct dní jde do akce. 

15. 9. 2016

 

Odčervení ovcí

Odčervování je věčným tématem na všech diskuzních fórech zabývajícím se chovem ovcí. Zkušenosti a názory jsou různé, ale každý by měl vycházet ze svých specifických podmínek. Množství chovaných zvířat, složení a velikost pastviny.

Když jsme začínali, měli jsme to štěstí, že se na našich patnácti hektarech travního porostu nikdy žádné zvíře nepáslo. Plochu máme momentálně rozdělenou na šest pastvin, které dle potřeby střídáme. Seno a senáž děláme na pozemcích, na kterých se nepase vůbec. To vše je docela důležité pro odčervování. Když vidím v okolí ovce celoročně na jedné ploše, kterou ani po odčervení není možné vynechat, tuším že to může být docela problém, protože v půdě je těch potvor pořád dost a ovce se vrací i po odčervení na stejné místo a kolotoč se opakuje. 

V průběhu roku si dle potřeby necháváme vyšetřit trus ovcí - koprologické vyšetření. Neřešíme doporučené termíny, spíše to děláme když se nám něco nezdá nebo před důležitým počinem např. zapouštěním. Nikdy neodčervujeme naslepo. Ovce přeženeme do stodoly a druhý den posbíráme směsný vzorek trusu. Ten se odevzdá buď na sběrné místo v blízkosti vašeho bydliště, anebo jej můžete rovnou odvézt na SVÚ. Pro nás je to Olomouc - https://www.svuolomouc.cz/ . V Olomouci vám vzorek vezmou bez problémů na vrátnici a vyšetření hradíte poté, co přijde faktura. Celá sranda přijde na +- 300 Kč. My ještě do objednávky připisujeme - výsledky zašlete na uvedenou emailovou adresu. Vše je rychlejší. A pak čekáte na výsledek. 

Za tři roky jsme chemicky odčervovali dvakrát. Většinou nám vyšetření i díky výše uvedeným pastvinám vychází dobře. To neznamená, že výsledky jsou absolutně čisté, ale nález je lehký a s ním by si ovce měly umět poradit. Ideálem je vyšlechtit takové ovce, které si poradí i bez chemie. Prostě co nejodolnější jedince.

Odčervovat se může i přirozeně. Nejznámějším přírodním odčervovadlem je pelyněk černobýl, který roste na každé mezi. Nevím jestli nemusíme tolik odčervovat i kvůli tomu, ale používáme lizy Osvior a mezi nimi je červený kyblík, který obsahuje přírodní odčervovadla. Složení základní řady lizů si můžete přečíst tady - https://www.ovci-dvur.cz/lizy-a-doplnky/melasovane-lizy/

Co může signalizovat problém se začervením? 

1. Ovce jsou hubenější, chřadnou

2. Vypadává vlna nebo je na pohled špatná

3. Podívám se na trus a vidím - tasemnice je vidět bez mikroskopu

4. Ovce má průjem

5. Nateklá spodní čelist - po odklopení víčka světlá až bílá sliznice - famacha test

K poslednímu bodu - famacha test - napíšeme samostatný příspěvek

Jak postupovat?

1. Při opuchlé spodní čelisti - pozitivní famacha test - odčervovat co nejrychleji, můžete použít širokospektrální aldifal

2. Pokud odčervujete na základě koprologického vyšetření, zavřete ovce na půl den až den bez krmení

3. Podejte vhodný odčervovák (po dohodě s veterinářem, ale pozor na poddávkování)

4. Dejte ovcím seno a nechejte je ještě nějakou dobu zavřené, ať toho z nich co nejvíce vypadne

5. Přežeňte ovce na čistou pastvinu

Kdo rád čte, najde dobré informace tady - https://www.ifauna.cz/ovce-kozy/diskuse/detail/2973513/zacervenie-info-pre-novacikov-vo-forku

18. 9. 2016

 

Famacha test

Famacha je jednoduchý test, kterým můžete zkontrolovat zdravotní stav ovcí.

V srpnu jsem si vyšlápl na pravidelnou obhlídku pastvin. Po chvíli se ke mě blíží rozvážným krokem jedna z ovcí. Mám takový pocit, že když ovci něco je, většinou ke mě přichází jako první. Ovce měla nateklou spodní čelist, jinak se zdála v pohodě. Toto opuchnutí je možným příznakem začervení, které způsobují krev sající potvory - vlasovka slézová, motolice. 

Ovce jsem stáhl do stodoly a postupně všem zkontroloval oční víčka. Jednoduše odhrnete spodní víčko a zkontrolujete barvu. Čím červenější, tím lepší. Naopak bledé až bílé indikuje problém se začervením. Všechny clun forestky byly v pohodě, jen ta s nateklou čelistí měla totálně světlé víčko. I kvůli bahnění mám vybudované kotce, takže pacientka šla na samotku, kde dostala dávku aldifalu. Na samotce zůstala týden. Potom jsme dělali kontrolní koprologické vyšetření a zatím dobrý. 

Ostatní ovce jsem přehnal na jinou pastvinu. Vlasovka se může na pastvině objevit např. bobkem ze srnčí zvěřě. I když máme všechny obehnané oplocenkou, některé srnčí kusy se jí naučily parádně proskakovat. Famacha je první rychlá kontrola, když nevíte v čem by mohl být problém.

23. 9. 2016


Zapouštění ovcí

Úspěšné a rychlé zapouštění vám ušetří spoustu práce.

Berana jsme pustili k ovcím po flushingu. V uplynulém roce se nám tento postup vyplatil. Všechny ovce se celkem bezproblémově obahnily během čtrnácti dnů. To nám ušetřilo mnoho času při počátečním odchovu čerstvě narozených jehňat. Prostě během čtrnácti dnů v březnu zvládneme tu nejdůležitější péči a pak vypouštíme matky i s jehňaty na pastvinu. V ideálně připuštěném stádě beran úspěšně oplodní 85% ovcí během prvních deseti dnů. Dospělý beran zvládne za den zapustit průměrně pět ovcí, ale mezi jednotlivými plemeny i berany jsou velké rozdíly. V literatuře se uvádí, že někteří dokážou nakrýt i 30 ovcí denně. 

Náš beran dostal značkovač, který se pomocí popruhů připevňuje na hrudník. Hezky je vidět, které ovce obskočil. Pohlavní cyklus trvá u ovcí 17 dní. Ovce mají druhou šanci. Proto u nich berana necháváme 34 dní. Po prvních 17 dnech vyměníme barvu značkovače. Začali jsme červenou a beranovi se zatím podařilo zvládnout 80% ovcí. Ovce, které nezabřeznou v prvních čtrnácti dnech si poznačíme. Při jarním bahnění máme lepší přehled o termínech jednotlivých ovcí. Více Fotogalerie.

10. 10. 2016

Pastva a dokrmování senem

Možnost přístupu ovcí ke kvalitnímu senu připívá k prevenci průjmů a zažívacích problémů.

Naše pastviny mají různé složení zastoupených rostlin. Některé travní porosty jsme zdědili po bývalém družstvu, jiné jsme seli sami. Nejvíce rozdílovou plodinou je jetel, který pro svůj vysoký podíl bílkovin napomáhá dobrému růstu a naproti tomu jeho velké zkrmování (zvláště mokrého) může vést k nadýmání a zažívacím potížím u ovcí. Trvalý přístup ovcí clun forest k senu jsme začali řešit až v letošním roce. Mladé beránky jsme vypustili na nově založenou pastvinu, kde je vysoký podíl jetele lučního. Velmi kvalitní osivo, které můžeme doporučit jsme zakoupili zde- https://seedservice.cz/pastvina-pro-ovce-a-kozy

Měli jsme obavy, že právě při letošním deštivém počasí by mohla nová pastvina a hojně zastoupený jetel beránky nadýmat. Loni jsme sestrojili tzv. krmný vůz, kterým jsme ovcím občas dovezli seno. V letošním roce jej využíváme naplno. I když je na pastvině vše, co mají beránci rádi, když dovezeme novou várku sena mladí jsou k nezastavení. Po cestě se senem ještě natrháme dubové větvičky, které mizí jako první. Pro vysoký obsah tříslovin (tanin) se používají k předcházení průjmů u ovcí. Beránci vybírají ze sena to nejlepší a pak ztrácí zájem. Druhý den stačí seno otočit, načechrat a zase jim chutná. A tak to pokračuje. Zatím se seno a dubové větvičky vyplácí. Žádný průjem, ani jiné problémy nemáme.

Starší ovce, které máme na jiné pastvině o seno tak velký zájem nejeví. Složení travního porostu je jiné a ovce mají přístup i do lesa, kde rády okusují kůru některých stromů. 

21. 10. 2016

Oplocení pastvin

Jestliže si pokládáte otázku jak založit chov ovcí, tak jednou z prvních věcí které musíte vyřešit je oplocení pastvin. 

Nabízí se různé možnosti. Nejdůležitější je zvážit, zda chcete pastevní oplocení v elektrickém ohradníku nebo bez. Obojí má své výhody i nedostatky. Při větší výměře pastvin je elektřina levnějším řešením. Důležité je mít dobrý zdroj a řádné uzemnění. Doporučují se dva až tři dráty nad sebou. Je nutné mít podrost pod ohradníkem posekaný, aby přes mokrou trávu neprobíjel atd. Další možnou elektrickou variantou oplocení pastvin pro ovce jsou elektrické sítě. Ty budou dobré pro menší plochy, nebo pro rychlé rozdělení větší pastviny.

 

Při  rozhodování jsme brali v úvahu specifika našeho prostředí a možnosti. Chtěli jsme oplotit polovinu z patnácti hektarů travního porostu. Zbytek plochy je na seno a senáž. Ohradník se nám zdál náročnější na každodenní kontrolu. Vzhledem k vzdálenostem a velikosti pastvin by musel být zdroj mimo el. síť na baterii. Osobní zkušenosti s ohradníkem nemám, takže ho hodnotit nemůžu.  Rozhodli jsme se pro oplocení pastvin pletivem.  

Pletivo musí na něčem držet, takže jaké zvolit kůly? Nejdelší životnost mají akátové. V okolí akáty nemáme a hotové kůly jsou drahé. Dubů máme dost, ale v lese řádil kůrovec a smrk musel ven. Smrková tyčovina byla tedy zadarmo, ale všichni mě varovali, že do dvou let uhnije. Kritické místo náchylné k hnilobě je tam, kde kůl vystupuje ze země. Kůly jsem nařezal na délku dvou metrů a "ošpicoval" na cirkulárce. Ochranu proti hnilobě jsem zvolil opalování.  Na velkém ohništi se dá opalovat i 10 kůlů najednou, takže to šlo rychle. Kůly na pastviny se zatloukaly do zhruba 60 cm. Osmdesát jsme opalovali. 

Zatloukač kůlů za traktor nikde v okolí na půjčení nebyl a s půdním vrtákem v naší kamenité půdě nebyla šance na úspěch. Takže jsme první tři pastviny zatloukali ručně. Ruční zatloukač vypadá nějak tak - https://www.farmapo.cz/ohradniky/zatloukac-kulu-rucni-15-kg/. Od chlapů, co dělají oplocenky v lese jsme si ještě půjčili tyč, na jejímž konci je těžký jehlan. Tím se dají udělat celkem slušné díry na kůl. Práce je to pekelná. Na jednu pastvinu pro ovce jsme zatloukali cca. 120 kůlů. Celkem asi 360. Do země šlo i pár kůlů neopálených. Ty shnily za rok. Opálené i po třech letech drží, ale na další pastviny jsme zvolili plastové kůly. 


Heslo náskok díky technice jsme uvedli v život na dalších pastvinách. Díry předboucháváme malým bagříkem s bouracím kladivem, na který jsme vyrobili železný trn. S přehledem uděláme díru pro kůl i v nejhorším terénu. Plastové kůly si necháváme dělat ve fabrice kousek od Přerova. Zájemcům můžu poslat kontakt. Stojí přibližně 75 korun. Kůl má úchytky přímo na oka pletiva, takže ho jednoduše pověsíme. Kůly dáváme od sebe na vzdálenost 4,5 metrů. Aby bylo pletivo dobře napnuté, udělali jsme si tyč na které jsou háčky. Tyč zahákneme za oka pletiva a na další kůl dáme kurtnu, kterou plot na předchozím poli napneme. A tak to pokračuje na každém dalším kůlu. Pletivo kupujeme tady -- https://www.e-pletivo.cz/obchod/lesni-ovci-pletiva/ovci-pletiva/ovci-uzlikove-pletivo-120cm/

Pár poznatků o oplocení pastvin pro ovce na závěr. Pletivo dáváme z vnitřní strany. První řadu zahneme dovnitř a necháme ji zarůst travou. Pak ho ovce nenadzvednou. Pastvinu pro ovce vedeme i částečně přes les. Ovce mají přirozený stín a stromy rády okusují. Přes pletivo se na pastvinu dostane zajíc i srnčí. Divočák nemá žádný problém. Pletivo nadzvedne a projde. Nejlepším oplocením pastviny je kvalitní tráva.